“Family Feud” to oryginalna nazwa teleturnieju znanego w Polsce jako “Familiada”. Jest to gra, w której najczęściej rywalizują dwie rodziny próbujące odgadnąć, co ankietowani… odpowiedzieli wcześniej. Nie jest to typowy teleturniej wiedzowy, a raczej gra w skojarzenia. Jeśli chcemy spróbować swoich sił w takim formacie, to nie jesteśmy skazani na cały proces kwalifikacji i późniejszy stres związany z występem przed kamerą. Wystarczy wejść na stronę z klasycznymi grami playclassic, a tam znajdziemy grę “Family Feud”.
Omawiana gra ma już swoje lata, bo powstała w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Ma zatem swój niepowtarzalny styl znany z pierwszych gier wideo. Grafika, na którą składają się duże, kwadratowe piksele, nieskomplikowana muzyczka i obsługa za pomocą wpisywanego tekstu przenoszą nas do przeszłości. Dzisiaj ciągle powstają tego typu gry, które są stylizowane na podobne klasyki. “Family Feud”, to oryginał.
Gra dostępna jest tylko w języku angielskim. Na początku wybieramy liczbę rodzin, którymi będziemy grali: jedną lub dwie. Możemy bowiem na jednym ekranie stoczyć potyczkę z kimś z rodziny lub inną znajomą osobą. Gra nie posiada co prawda trybu sieciowego, ale możemy w nią grać, przekazując sobie klawiaturę. Jeśli wybierzemy grę tylko jedną rodziną, to naszym przeciwnikiem będzie komputer.
Rozgrywka rozpoczyna się tak jak tradycyjny teleturniej. Co prawda, brakuje trochę żartu prowadzącego. Mamy za to rodziny, które na początku przy pulpicie odpowiadają na czas, a później po kolei wszyscy ich członkowie. Wygląd rodzin ze względu na ówczesne ograniczenia graficzne został maksymalnie uproszczony, ale zadbano o to, by po prawidłowej odpowiedzi się złościli, a po dobrej cieszyli.
Trudno mówić o poziomie trudności pytań, bo to bardziej gra w skojarzenia, ale warto zaznaczyć, że są one odpowiednio zróżnicowane. Przykładowo, podczas gry trafiłem na takie pytania jak: “Podaj gatunek dużego psa”. Widać jednak, że gra została przygotowana pod amerykańskiego gracza, bo niektóre z pytań dotyczą szczegółów i tradycji związanych właśnie z USA i trzeba dobrze się orientować w życiu w tym kraju, by np. wiedzieć jakie powiedzenia mają w konkretnym stanie.
Gra z pewnością znajdzie swoich fanów wśród osób, które lubią takie klasyczne produkcje. Została ona wykonana z wielką dbałością o szczegóły i udało jej się zachować klimat oryginalnego teleturnieju. Trochę szkoda, że niektóre pytania są dla Polaków wręcz prawie nie do przejścia i taka domowa rozgrywka w jednej z rund może skończyć się tym, że żadna z odpowiedzi nie zostanie odsłonięta. Trzeba także brać poprawkę na rok powstania gry, bo na niektóre pytania ankietowani zupełnie inaczej odpowiedzieliby kiedyś, a inaczej dzisiaj. Na szczęście, tak jak w telewizji, po zakończeniu poziomu odsłaniane są wszystkie prawidłowe odpowiedzi, a my przy okazji możemy dowiedzieć się, co siedziało w głowie Amerykanom w drugiej połowie lat osiemdziesiątych.
Strona gry: https://playclassic.games/games/puzzle-solving-dos-games-online/play-family-feud-online/